TürkiyeTürkiyeAlmanya Pzt - Cmt 09:00-19:00 +90 212 327 52 44 Mon - Fri 10:00-18:00 +49 000 00 00
info@multi-med.com.tr
100 MARKA
Marka Deneyimi
1500+ ÜRÜN
Ürün Çeşitliliği
3,000+ Müşteri
Mutlu Müşteri
ONLİNE ALIŞVERİŞ
MULTİMED İLAÇ > Hizmetlerimiz > Aktar Ürünleri

AKTAR ÜRÜNLERİ

AKTAR ÜRÜNLERİ ÜRÜN KATEGORİSİ

Şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri, baharatları, bulunduran satan ve hazırlayan kişiye aktar denir.

Aktarlar, günümüzde olduğu gibi eczanelerin bulunmadığı zamanlarda sadece güzel koku satmazlar, ilaç yapımında kullanılan hayvani ve nebati bitkileri de satarlardı.

Aktarlar; ilaçları alıcının şikayetine göre bulundukları dükkanlarda kendileri hazırlardı. Bazende alıcı yapacağı ilacın hammaddesini kendisi aktardan alır, ilacını yapardı.

Aktarlar bugünkü modern eczacılığın çekirdeğini teşkil etmektedir. Bugün aktarların sattığı maddelerin çoğu halk hekimliğinde bulunmadığı gibi, eczacılıkta ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır.

Aktarlık babadan oğula geçen bir ocak mesleğidir. Günümüzde aktarlık, kökçülük veya baharatçılık ismiyle varlığını sürdürmektedir. Bunlar bazen dükkanlarında tütün, iğne, iplik, zarf vb. gibi küçük eşyalardan da satarak varlıklarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Herboloji, otsu bitki bilimi ya da otsu bitkileri inceleyen bilim dalı. Ziraat mühendisliği, botanik ve eczacılığın ilgi ve araştırma sahasına da girer. Ziraat sahasında, tarım alanlarında sorun olan otsu bitkiler, botanik sahasında otsu bitkilerin biyolojisi ve sistematiği, eczacılık alanında ise, otsu bitkilerin farmasotik özellikleri ve insan sağlığında kullanımı gibi konuları içerir. Türkiye’de akademik ve resmi anlamda herboloji, ziraat fakültelerinde bir bilim dalı olarak yer almakta ve Zirai Mücadele Araştırma Enstitüleri’nde şube olarak temsil edilmektedir.

İçerisinde baharatlar, kokular ve de şifalı bitkiler adıyla anılan bitkilerin satıldığı dükkânlara ve bunların satıcılarına aktar denmektedir.
Osmanlı zamanında Baharat Yolu ile Hindistan’dan ve diğer Doğu ülkelerinden gelen güzel koku ve baharatların satışıyla başlamış bu meslek, o dönemde ağırlıklı olarak Mısır Çarşısı’nda yapılıyordu, hatta çarşı adını içinde satılan malların Mısır’dan gelmesinden almıştı.
Günümüzde, Mısır Çarşısı’nda çok az aktar kalmıştır.

Diğer Hizmetlerimiz

KATALOG İNDİR PDF dosyasını indirerek, güncel kataloğumuza erişebilirsiniz. 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bizimle iletişime geçin. Size en kısa sürede dönüş sağlayacağız.

+90 212 327 52 44
info@multi-med.com.tr

İLETİŞİMe GEÇ

Paylaş